סין אולי נחשבת ליצרנית הגדולה בעולם, אבל גם לחברות ישראליות יש מה להציע לצרכן הסיני והעידן הדיגיטלי מאפשר להגיע לצרכנים הסינים בקלות רבה. וויצ'ט לדוגמא, הרשת החברתית מבית ענקית האינטרנט הסינית טנסנט, היא כלי שיווקי אדיר שכמעט אינו מנוצל על ידי חברות ישראליות כאמצעי לחדירה לשוק הסיני. בשנה האחרונה הרשת הורידה חסמים, ועכשיו ההזדמנות למשווקים מערביים לחדור לשוק הסיני יותר בקלות.


אבל מה זה וויצ'ט בכלל? הכי נכון לתאר אותה כרשת היברידית: נסו לשלב יחד את טוויטר, ווטסאפ ואינסטגרם למעין פלטפורמה אחת, ואז להוסיף פנימה את פייפל, ואז אולי תצליחו להבין מה קורה שם.

 

wechat logo

וויצ'ט מאפשרת העברת מסרונים, הקלטות אודיו, שידורים, שיחות וידאו, משחקי וידאו, שיתוף תמונות וסרטונים, ושיתוף מיקום. האפליקציה גם מאפשרת לשתף תוכן עם מכשירים סמוכים באמצעות בלוטוס, כמו גם מספקת מגוון אפשרויות ליצירת קשר עם אנשים אקראיים למי שמעוניין, ואינטגרציה עם רשתות חברתיות. ניתן לעצב תמונות עם פילטרים וטקסטים ויש גם אפשרויות תרגום. בסין, משתמשים שמספקים גם פרטי חשבון בנק יכולים להשתמש באפליקציה כדי לשלם חשבונות, להזמין מוצרים, להעביר כסף לחברים ולשלם בחנויות שמקבלות תשלום בוויצ'ט.


מאז שוחררה לראשונה בינואר 2011, הפכה לרשת הצ'טים הגדולה ביותר על בסיס מספר משתמשים פעילים. נכון למאי 2016, לוויצ'ט יש יותר מביליון חשבונות, עם 864 מיליון משתמשים פעילים, כאשר 70 מיליון מתוכם מחוץ לסין. הרשת הרחיבה את פעילותה לכלול גם שירותי תשלום, הזמנת תורים ומומנטס, מעין הכלאה בין אינסטרם וסנפצ'ט סטוריס.


מבחינה מספרית הנתונים של וויצ'ט דומים בהיקפם לאלה של ווטסאפ (כמיליארד משתמשים) ומסנג'ר של פייסבוק (כ-900 מיליון), אך וויצ'ט הצליחה לעשות משהו שהם לא – להרוויח כסף מהמשתמשים שלה. להערכת "פורבס", ב־2015 וויצ'ט הכניסה לטנסנט 3.8 מיליארד דולר.


לוויצ'ט יש גם גרסה למטרות עבודה לחברות ועסקים שנקראת Enterprise WeChat אשר הושקה באפריל 2016. האפליקציה הזו מיועדת לעזור לעובדים להפריד את העבודה מהחיים הפרטיים, כך שבנוסף למאפיינים הרגילים של האפליקציה, חברות ועובדים יכולים לעקוב אחרי ימי החופשה וחשבון ההוצאות שלהם, לבקש חופשות ואפילו להחתים שעון נוכחות. החברות עצמן חייבות להירשם לפני שהעובדים יכולים להשתמש באפליקציה.


חדירה לשוק הסיני- משימה בלתי אפשרית?
למרות שמיליוני הסינים שמשתמשים בוויצ'ט מהווים הזדמנות פורה לעסקים ישראלים, החדירה לשוק הסיני באמצעות וויצ'ט יכולה להיות מורכבת וצריכה להתבסס על הכרות עם השוק הסיני והמשתמשים בה. על מנת ליצור חשבון עסקי בוויצ'ט ממנו ניתן לשווק את העסק שלכם צריך קודם כל לרשום את העסק בסין. זה קשה, אך לא בלתי אפשרי כשמכירים את המערכת ויודעים איך הדברים עובדים ושמים דגש על הנקודות החשובות:


1. כדי לשווק בהצלחה בסין, עסקים צריכים קודם כל להבין את המערך התרבותי ואת הלך הרוח של הצרכנים. לדוגמא, צרכנים שנולדו לפני שנות ה-80 חיו בתקופה בה היה ברור מאוד הפער בין עשירים לעניים. סינים שנולדו אחרי שנות ה-90 לא מוטרדים מכך והם נוטים הרבה יותר לקניות לא הכרחיות, וגם יש להם את הכסף להשקיע בזה.

2. בנוסף לתרבות הצריכה בסין, השפה מהווה מחסום גדול למשווקים מהמערב. עסק רציני לא יכול פשוט לתרגם בגוגל, וצריך להיערך עם מערך תרגום מקצועי.

3. עוד כלי חשוב בשיווק בסין הוא שימוש בסלבריטאים ומובילי דעה או אנשים עם מספר עוקבים גבוה בוויצ'ט הידועים בכינו וואנג הונג (wang hong). אותם מובילי דעת קהל מייצרים מכירות במהירות רבה, כשלחלק מהם יש מעל מיליון עוקבים.

4. בגלל שהיקף החיקויים בסין גדול מאוד, הצרכנים הסינים צריכים לדעת שהם רוכשים את המותג האמיתי. חשוב לספק להם את המידע שמאפשר להם שחשבון הוויצ'ט שלך מוכר אך ורק את המותג המקורי ולא חיקוי זול. לכן איזושהי חותמת אוטנטיות מגדילה את מספר המכירות ברשת, כמו גם שיתוף בכמה שיותר מידע אודות המוצר וחיזוק תדמית המותג.

 

rsz 1925045

אחוזי החדירה של קניות אונליין בסין הם מדהימים – מתוך 650 מיליון משתמשי אינטרנט, 314 מיליון מתוכם מבצעים קניות און-ליין


פרסום בוויצ'ט
נכון לאפריל 2016, מחיר המינימום לפרסום בוויצ'ט מומנטס עמד על 50,000 יואן, שהם כ-7,000 דולר לחברות הרשומות בסין. עבור חברות זרות מחיר המינימום הינו 20 אלף דולר. בהתאם לתקציב הפרסום ניתן ליצור תמונות, סרטונים ועמודים עסקיים.

מודעה במומנטס מורכבת מכמה אלמנטים:
1. שם המותג ותמונת פרופיל
2. תיאור עד 40 תווים
3. קישור לאתר המאוחסן על שרת של טסנט
4. עד 6 תמונות

ניתן לטרגט משתמשים בהתאם למיקום, תחומי עניין, גיל, מין, מכשיר ורשת סלולארית כאשר כל משתמש רואה מודעה אחת במהלך 48 שעות. המודעה נעלמת לאחר 6 שעות אם המשתמש לא לחץ לייק, כתב הערה או לחץ על הקישור. אם כן נוצרה איזו אינטראקציה עם המודעה הדבר מגדיל את הסיכוי שחבר/ה של אותו משתמש יקבל את אותה המודעה. זהו אפקט ויראלי שמגדיל את מספר המשתמשים המטורגטים.


לשם השוואה, ניתן למצוא מובילי דעה בווי'צט שיסכימו לשלב באנר תמורת 100$, למרות שאין סף עליון והמחירים מגיעים אצל כמה מהם עד ל-50 אלף דולר למודעה אחת. לעומת מודעות מומנטס, באנרים בפרופילים של מובילי דיעה מספקים פרסום ממוקד, גמיש ולרוב משתלם יותר. הם מתאימים יותר למותגים חדשים בסין שלא ניתן לזהות אותם בקלות באמצעות לוגו. ישנם אתרים המאפשרים לתור אחר מובילי דעה שכאלה כמו http://newrank.cn/ או www.parklu.com.

השוק הסיני מהווה הזדמנות עסקית אדירה עבור חברות שמעוניינות להרחיב את עסקיהן ולממש את הפוטנציאל האדיר הגלום שם. אם עושים את זה נכון, וויצ'ט יכול להפוך לאמצעי פרסום אפקטיבי, שעם תכנון אסטרטגיה שיווקית נכונה יאפשר לחברה ישראלית להפוך למותג מוכר בסין. חושבים על פרסום בסין? דברו איתנו ויחד נתכנן את האסטרטגיה הדיגיטלית המתאימה ביותר עבור החברה שלכם!

רוצה להגיע ללקוחות חדשים עם שיווק נכון באינטרנט?
לייעוץ ראשוני צרו קשר