ארגון ה- ICANN האחראי בין השאר על ניהול שמות המתחם באינטרנט, הודיע ביום שני 20.06.2011 בסינגפור, כי החל מעכשיו ניתן יהיה לחברות וליחידים לרשום כסיומות של דומיינים כל שם פוטנציאלי אותו הם אוהבים וכמעט בכל שפה. צעד זה הוא אשר נידון בארגון באופן אינטנסיבי בשנים האחרונות צפוי לדעת הארגון לעורר גל של חדשנות באינטרנט .לדברי רוד בקסטרום, המכהן כנשיא ומנכ"ל של ICANN.
"ICANN פתחה את מערכת ניהול השמות של האינטרנט על מנת לשחרר את הדמיון האנושי העולמי. החלטתנו היום מכבדת את זכויותיהם של קבוצות  ליצור סיומות חדשות של דומיינים בכל שפה. אנו מקווים כי אפשרות זו תאפשר למערכת שמות המתחם לשרת טוב יותר את האנושות כולה"

השינוי אשר נקרא בשם gTLD החדש (new generic Top-Level Domain) יסיר את המגבלה על סיומות אשר הייתה עד היום וישנה את הדרך בה אנשים מוצאים מידע באינטרנט וכיצד לתכנן לעסקים מבנה הנוכחות המקוונת שלהם. אם עד היום עסקים השתדלו לכלול את שם העסק או מהותו בחלק השני של שם המתחם (זהו גם החלק עליו מתקיימים מרבית הסכסוכים המשפטיים הקשורים בשמות מתחם) והסיומת היתה מתארת את סוג הארגון המיוצג ע"י האתר ואת מיקומו בעולם, היום ניתן יהיה לסווג אתרים לפי הסיומות שלהם דבר אשר ישפיע הן על הפן השיווקי והן על הפן הקידומי.

המדריך או ספר החוקים המסביר כיצד להגיש בקשה ל gTLD חדש, עבר שינויים ותהפוכות עד למהדורה השביעית הנוכחית וזאת על מנת לשלב ולהתייחס ליותר מ -1,000 הערות מהציבור שנשלחו לועדה. מאמצים גדולים נעשו כדי לבחון את ההיבטים של כל הצדדים של בעלי העניין, ועל מנת להבטיח כי הביטחון, היציבות והגמישות של האינטרנט אינם בסכנה.

ב- ICANN יתחילו בקרוב קמפיין עולמי על מנת לעדכן את עולם על השינוי הדרמטי של שמות האינטרנט ולהעלות את המודעות של ההזדמנויות החדשות הנוצרות בעקבות gTLDs החדש. הגשת מועמדויות עבור gTLDs חדשים יתקבלו החל מ- 12 ינואר 2012 ועד ה- 12 אפריל 2012 והדומיינים הראשונים יוכלו להיות אונליין כבר בנובמבר שנה הבאה.

שמות מתחם עם סיומות של כל ביטוי עד 63 תוים או מספרים יוכלו להירשם אך המבקשים יאלצו לשלם 185,000 $ רק עבור הגשת המועמדות למחרוזת המבוקשת. לפי ICANN, האגרה הגבוהה מבוססת על העלות המשוערת של מעבר על הבקשות כולל ליטיגציה אפשרית למרות שבמקרים רבים הבקשות לא יתקלו במכשולים חוקיים ותהליך המכרז יוסיף הכנסות לחשבון הקבוצה.

הזוכה במכרז ייקבע על ידי פאנל אשר יחליט על נאותות המבקש לפי שורה של קריטריונים כגון כיצד המבקש מתכנן להשתמש בשם המתחם והאם המודל עסקי שלו בר קיימא.
מועמדים שיסירו את בקשתם יקבלו זיכוי לפי פרק הזמן הנותר עד לפרסום הזוכים במכרז.
מועמדים אשר יראו לוועדה כאופורטוניסטים אשר רוצים לנצל שמות רשומים וסימנים מסחריים אשר לא קשורים אליהם כדי "לעשות קופה", יפסלו על הסף כך ששמות מתחם המסתיימים ב".קוקה קולה" יוכלו להירשם רק ע"י באי כוח החברה.
הבעיה היותר גדולה של ICANN תהיה מן הסתם בשמות מתחם כלליים כמו .anything שכן בהינתן מספר מבקשים לסיומת כאשר כולם לכאורה עומדים בקריטריונים, והוועדה אינה יכולה להכריע באופן חד משמעי על מועמד מסויים, התהליך יעבור למכירה פומבית כפי הנראה לכל המרבה במחיר.

יו"ר הארגון, פיטר דנגייט, אמר בתדרוך לתקשורת כי הוא מצפה שרוב הטענות והמחלוקות ייושבו מחוץ לתהליכי המיון של הועדה לפני שהם מגיעים לשלב המכירות הפומביות. "אך אם הם בכל זאת ילכו (למכרז) אזי הכסף הזה יחזור אל הקהילה (של ICANN) עבור עבודה טובה" הוא אמר, מבלי לציין כיצד ICANN יכול להשקיע את הכסף.

זוהי התחלה של תקופה חדשה אשר מחליפה את עידן הדוט קום ופותחת אפשרויות כיד הדמיון בפני עסקים ובפני אלו מאיתנו אשר מקדמים אותם.

יובל קנר
המאמר נכתב תוך שימוש בפרסום של ICANN
ועיון במאמר של סם הולמס