"טוב שם טוב משמן טוב" האמרה הזו, שמקורה בקהלת, ודאי מוכרת לך, כפי שהיא מוכרת לכולנו.
אבל, כאשר מדובר בשמות דומיין, לא רק ש"שם טוב" טוב משמן, הוא גם יכול להיות שווה הרבה מאוד כסף למי שמחזיק בו.

כך לדוגמא, בשנת 2010, רכשה Clover Holdings Ltd את השם הדומיין Sex.com מ-Escom LLC ב... (אתם יושבים?) 13,000,000$. כמה היית מוכן לשלם עבור דומיין? לפני שתענה, מוזמן לקרוא על שלוש סיבות שגורמות ללא מעט חברות לשלם סכומים בלתי נתפסים עבור שמות דומיין.

מה גורם לחברות לשלם סכומים דמיוניים שכאלה עבור "שם"?
הדומיין הסקסי איננו בודד בפסגת הסכומים הדמיוניים ששולמו עבור שם דומיין. הוא מלווה ב-Fund.com (9,999,950$), Porn.com (9,500,000$) ו-Porno.com (8,888,888$). את מצעד 20 שמות הדומיינים היקרים ביותר מ-2008 ועד 2015, סוגר בעליו של Youxi.com, שהצליח לרכוש את שם הדומיין בסכום ה"זעום" של 2,430,000$, אשר, יחסית לאחרים, אכן נחשב כ"פרוטות".

אם כך, מה גרם לאלו ועוד רבים אחרים לשלם סכומים בעלי 6 ו- 7 ספרות עבור שם הדומיין שלהם?

  1. שם דומיין הוא חלון הראווה של הדומיין - שם דומיין הוא המקום הראשון בו הלקוח שלך "פוגש" את בית העסק שלך באינטרנט. בחירת שם הדומיין המתאים, אשר יקדם את העסק שלך ויחשוף אותו לקהל הלקוחות המתאים (אשר גם ירכוש את המוצר/שירות) הוא תורה שלמה, הנסמכת על מגוון של שיקולים פסיכולוגיים, שיווקיים ותדמיתיים. לכן, שם דומיין הוא אחד האלמנטים הראשונים והחשובים, אליהם מתייחס כל בעל אתר מודע.
  2. תוצאות חיפוש בגוגל - למנוע החיפוש ישנו משקל רב בבחירת שם הדומיין, מאחר ובהקלדת מילת חיפוש, המנוע נוטה לשלוף בדפי התוצאות הראשונים את האתרים שמילת החיפוש נכללת בשמם. כך שאם נקליד בחלונית החיפוש (או בשורת הכתובת של הדפדפן) את המילה "Diamond", למשל, עמוד התוצאות הראשון, לרוב, יכלול את האתרים ששמם מכיל את המילה, עם הסיומות השונות (Com, Co.il, Org וכן הלאה). מן הסתם, אתרים המופיעים בעמודי התוצאות הראשון והשני, הם אלה אשר קופצים לעיני הלקוח וחושפים את האתרים ללקוחות הפוטנציאליים.
  3. קניית שם דומיין נחשבת ל"השקעה" ככל השקעה אחרת - לעיתים, חברה קונה דומיין שלא על מנת להשתמש בו (מאחר ולשם הדומיין אין שום נגיעה ישירה או עקיפה לתחום העיסוק של החברה), אלא בתור השקעה בלבד. בעולם שלנו, בו שם דומיין הוא חלון הראווה של האתר ודירוג רלוונטי בתוצאות החיפוש בגוגל מהווה אינדיקציה להצלחה של אתר, שם "טוב" נחשב לנכס של ממש. חברות מרימות דגל ורוכשות שמות דומיין נחשקים, על מנת שתוכלנה למכור אותו בהמשך ברווח ניכר, לכל המרבה במחיר.

לסיכום, שם אתר נחשק ואטרקטיבי נחשב לנכס של ממש בימינו. הוא יכול לעיתים לעשות את ההבדל בין אתר מנומנם ו"לא רלוונטי" לבין אתר בעל תעבורה מסיבית וערה. 

רוצה להגיע ללקוחות חדשים עם שיווק נכון באינטרנט?
לייעוץ ראשוני צרו קשר