למי מאתנו העוסק בשיווק לא עלתה המחשבה ''באיזה אמצעי דיגיטלי יהיה משתלם יותר לקדם את המוצר שלי'' ? כנראה שלרובנו עלתה אותה התהייה.
גוגל ופייסבוק מספקות מענה זול, נוח ומדיד יותר בהשוואה למדיה המסורתית. פרסומת מוצלחת יכולה להגיע לקהל עצום בפרסומת פריים טיים אחת בדיוק בשיא המתח לפני שמכריזים על המנצח הגדול של העונה.


אולם, פרסומות כאלו בטלוויזיה עולות המון כסף ומגיעות לקהל רחב, לעיתים רחב מידי ולא בטוח שכל מפרסם מכוון את המוצר שלו לילדה שסיימה את בית הספר היסודי או לחייל שבכלל חושב על שביזות יום א'.
בשנים האחרונות כללי המשחק השתנו, כיום המפרסם יכול לשלם רק על מודעות רלוונטיות שמגיעות לקהל יעד ממוקד שהביע התעניינות ממשית במוצר הספציפי בזמן הווה או עבר, ולא לבזבז כספים מיותרים על קהלים שלא מהווים פוטנציאל קניה.

איך עובד הפרסום הממומן בגוגל

g logoשיטת הפרסום הממומן, כשמה כן היא (pay per click) מתבססת על תמחור של תשלום בעבור כל הקלקה על מודעה ממומנת שאותה המפרסם בחר להציג באמצעות תוכנת Google AdWords. רשת החיפוש של Google AdWords נותנת אפשרות למפרסם להכניס מלל לתוך גוף מודעה מובנית בנוסף לרשימת מילות מפתח לא מוגבלת שצריך המפרסם לייצר, מתוך מחשבה על ביטויים רלוונטיים שיחפשו הגולשים על מנת לראות ולהקליק על המודעה של המפרסם. באפשרות המפרסם לקבוע מהו סכום התקציב היומי ומהו המחיר המקסימלי לכל קליק אותו מוכן להשקיע המפרסם. צריך להבין כי המפרסם מתחרה על אותם הביטויים עם מפרסים אחרים ולכן נוצר מצב של מאין מכירה פומבית על הביטויים הרלוונטיים. כלומר גם אם הגולש יחפש את אותו הביטוי בדיוק, יכול להיות שהמודעה תופיע בתחתית העמוד או בדף השני. מיקום המודעות בחלקו העליון של העמוד מושפע משילוב של שני גורמים מורכבים: מחיר וציון איכות של המודעה( רלוונטיות ,חוויית גלישה של המשתמש והיסטוריית הקלקות), ככל ששני הגורמים גבוהים יותר כך עולה הסיכוי להופיע במיקום טוב יותר בראש העמוד.

בנוסף לרשת החיפוש, גוגל מציעה זירה נוספת למפרסמיה הנקראת רשת המדיה GDN. רשת המדיה מאפשרת לפרסם באין סוף אתרים מהארץ ומהעולם להשתיל באנרים מעוצבים המופיעים בצד מרכז האתר, סרטון היוטיוב או האפליקציה. ובכך גוגל מאפשרת למפרסמים להגיע גם לגולשים שלא חיפשו את המוצר ברשת החיפוש.

 

יתרונות גוגל
• טווח פרסום עצום- מעל 2 מיליארד וחצי מחפשים בחודש
• פרסום ממוקד למחפשים אקטיביים- אפשרות למקד את המודעות רק למי שחיפש את סוג המוצר המבוקש ולא לבזבז תקציב פרסום מיותר.
• שליטה תקציבית- בכל זמן נתון אפשר לבדוק מהו הסכום שהוצא על פרסום ובנוסף להגדיר מהו הסכום העתידי ש ''יבוזבז''.
• מוצר משיכה מרכזי- רשת החיפוש של גוגל מהווה זירה בה המשתמש מבצע פעולה אקטיבית ליצירת קשר עם המוצר אותו הוא מחפש.

 

איך עובד הפרסום הממומן בפייסבוק

f logoלצד התפתחות המדיה החברתית בשנים האחרונות, עלה היקף המפרסמים בפייסבוק בצורה דרסטית. מפרסמים של חברות קטנות, בינוניות וענקיות העבירו תקציבים לטובת הפרסום במדיה החברתית הגדולה ביותר מתוך הנחה שבעזרת הפייסבוק אפשר כיום להגיע כמעט לכל לקוח.
בדומה לגוגל, גם הקידום הממומן בפייסבוק עובד לפי שיטת התשלום של-PPC, אולם בשונה מרשת החיפוש של גוגל העוזרת למפרסמים למצוא לקוחות חדשים באמצעות מילות חיפוש, פייסבוק עובדת על שיטת פרסום שונה לחלוטין.


פייסבוק מאפשרת למפרסמים להגיע ללקוחותיה באמצעות אפיון תחומי עניין והתנהגות ברשת. כלומר, פייסבוק מנגישה כלים למפרסמים העוזרים לפלח את הלקוח הפוטנציאלי לפי הפרטים היבשים שמאפיינים כל משתמש: גיל, מין, אזור מגורים, סטטוס משפחתי ועוד, ומצד שני לפי תחומי עניין של הלקוחות.

 

תחומי עניין של הלקוחות כוללים קבוצות אינטרס הגלויות לעין ומופיעות על פרופיל המשתמש, לדוג' קבוצת כדורגל או עיתון מפורסם עליהם בחר המשתמש בגלוי לסמן לייק.
מהצד הסמוי מעיני המפרסם או המשתמש, ישנם אלגוריתמים של פייסבוק המספקים מידע על תכונות אופי ותחומי עניין של המשתמש גם אם לא סומן לייק על עמוד תחום העניין.
לדוגמא, באם הופיעה מודעת וידאו אקראית על קיר המשתמש והמשתמש אפילו לא הקליק על הוידאו, אולם המשתמש לא גלל את המודעה מטה והוידאו המשיך להתנגן, פייסבוק מזהה ככל הנראה התנהגות זו כהבעת עניין בתוכן המודעה והמשתמש מרגע זה יכול להוות פוטנציאל קהל מטרה בפילוח למפרסם.
דוגמא נוספת לפילוח קהל בפייסבוק, נניח שהמוצר שאני רוצה לפרסם הוא חולצות מגניבות עם כיתוב של החודש בו נולדתי. ההיגיון הוא שקהל היעד במקרה הזה יהיו הקרובים של חוגג היום הולדת שירצו לקנות לחבר/אח/בן דוד מתנה. פייסבוק מספקת אפשרות לפלח את קהל היעד לפי החברים בפייסבוק של משתמשים שנולדו בחודש מסוים. בכך אפשר להגיע לקהל מאוד מכוון המהווה פוטנציאל קנייה ממשי.

 

יתרונות פייסבוק

• טווח פרסום- מעל 1.5 מיליארד משתמשים פעילים
• פילוח קהל- זהו בעצם היתרון הגדול והמשמעותי של פייסבוק ביחס לגוגל, פייסבוק אוספת המון מידע על משתמשיה ובכך מאפשרת למפרסמים לטרגט את הפרסום לקהל היעד הרלוונטי( התנהגות משתמשים, תחומי עניין, גיל מיקום, סטטוס משפחתי ועוד)
• עלות ממוצעת זולה לקליק- הנתונים מצביעים על עלות ממוצעת לקליק בפייסבוק שנעה בין 0.5 ל2 ש''ח, אך המחיר משתנה בין המפרסמים, המודעות ועוד.
• פרסום מבוסס מולטימדיה- לעומת רשת החיפוש של גוגל, הפרסום בגוגל מבוסס על תמונות או סרטוני וידאו.
• טשטוש הגבולות בין פרסום ממומן לבין תוכן מבוסס גולשים (UGC)

 fb dashbord

נחדד עוד קצת את ההבדלים העיקריים
פרסום בגוגל מופנה יותר למשתמשים שמביעים עניין מפורש במוצר והחליטו לחפשו (pull).
פרסום בפייסבוק עובד על מידע שסופק במשך שנים על ידיי המשתמשים ומנסה לאפיין קווי התנהגות ואופי על מנת לעזור למפרסם לאפיין ולהגיע ללקוחות הנכונים ולכמה שיותר, תוך כדי גלילת הפיד. (push).

 

אז איך בכל זאת נדע איזו פלטפורמה מתאימה יותר לעסק שלי?
ראשית, חשוב להבין שבחירת פלטפורמת הפרסום תלויה במטרות הפרסום, תקציב ותחום העסק.
שנית, יש לצאת מתוך נקודת הנחה כי אין כלל אחד מנחה. ישנם סוגי עסקים שבאופן כללי מתאימים לפרסום רק בפייסבוק בגלל אופי התכנים, אולם המציאות מראה שלעיתים ישנן הפתעות וההצלחות מגיעות דווקא מהפלטפורמה של גוגל ולהיפך.


להרבה מאוד עסקים שתי זירות הפרסום מתאימות ואפשר ואף רצוי לפרסם במקביל. כך שלגבי השאלה '' איזו פלטפורמה מתאימה יותר לעסק שלי?'' אין תשובה אחת ברורה, המסקנות חייבות להיות אחרי ניתוח מעמיק של כל עסק באופן יסודי, בהתאם להגדרת התקציב, היעדים והפוטנציאל של תחום העסק.


אנחנו במקסי-סייט ממליצים על שילוב שתי פלטפורמות לפרסום גדולות אלה, זאת כדי להגיע למירב הגולשים במקום בו הם גולשים, ההמלצה הראשונה שלנו לכל לקוח:
תופיע היכן שהגולש (לקוח) שלך נמצא.
אם בפייסבוק, גוגל, או כל פלטפורמה אחרת, הגישה והמודעות צריכות להיות שונות ומותאמות לכל פלטפורמה בנפרד, אך המלצתנו היא לחשיפה מרבית בעלות/תועלת חיובית.

רוצה להגיע ללקוחות חדשים עם שיווק נכון באינטרנט?
לייעוץ ראשוני צרו קשר